Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Osvětová beseda


Osvětová besedaOsvětová beseda v dnešní době již činná není. Protože však velmi výrazně reprezentovala obec, věnujeme jí pár následujících řádek.

Osvětová beseda Pozdeň byla založena v roce 1948. Ředitelkou (předsedkyní) sdružení byla Miloslava Bradáčová, místopředsedou - poštmistr Josef Hamouz. Řádní členové: Bedřich Miller, Antonín Richtr, Perníček Vladimír, Ulrich Jaroslav a Šebek Karel.

V roce 1950 byl v rámci Osvětové besedy založen Hudebně dramatický estrádní soubor.
Režiséry byly: Jaroslav Ulrich a Josef Hamouz. Pokladník: Vladimír Perníček.Od roku 1953 se účastní soutěží, ve kterých získali 25x prvenství a několikrát druhé místo. Za odměnu kromě peněžních ocenění obdrželi z kulturního střediska 10 nových stolů a 150 židlí, které zapůjčili do místní sokolovny. Najzdařilejší akce: Sjezdy, Silvestry, MDŽ, a Šibřinky sice pořádá Sokol, ale zahajovací nebo půlnoční scény vždy zabezpečuje Osvětová beseda.

Od roku 1954 byl předsedou Jaroslav Urlich.

Velmi zdařilá byla družba Pozdeň - Bzová (okres Beroun), kterou Osvětová beseda zahájila a později se přidali i fotbalisté. Pro kulturní činnost nacvičili 4 kolon (32 tanečníků) Českou besedu, Moravskou besedu a tanec Po našem.

Za největší úspěch beseda považuje zbudování Pozdeňského parku, za velkého přičinění pana Jindřicha a Františka Bělského. Po dlouholetých urgencí ředitelky Bradáčové, Urlicha, Hamouze a Perníčka nad JZD vyhráli a prosadili jeho stavbu! Park se stal velkou ozdobou Pozdně.


 

TOPlist